Postolachi, decisiv la UTA

Internaționalul moldovean Virgiliu Postolachi a marcat două dintre cele 5 goluri ale echipei sale - UTA Arad - în returul barajului de menținere/promovare în Superliga românească de fotbal. Arădenii au surclasat cu 5:1 pe Gloria Buzău, iar atacantul născut la Edineț a deschis scorul în minutul 16 cu o lovitură de cap.

facebook.com/uta1945arad
Sursa: facebook.com/uta1945arad

Postolachi a fost integralist la gazde, iar în minutul 80 a marcat din nou, golul de 4:1. Totul a pornit de la o degajare greșită a portarului moldovean Denis Rusu.

„Am avut parte de un sezon complicat, cu schimbări de antrenori. Chiar și așa, am păstrat un grup unit. Acest lucru a contat enorm în această partidă-retur.” a declarat după meci Postolachi.

Virgiliu Postolachi mai putea înscrie odată în minutul 90+2, însă mingea șutată de el a fost respinsă în corner de apărărea Gloriei. În schimb, un alt molovean legitimat la formația din Buzău, Alexandru Boiciuc, a fost integralist, fără, însă, a ieși în evidență.