West Ham, performanță istorică

West Ham United a cucerit un trofeu european după o pauză de 58 de ani. Formația engleză a învins-o pe Fiorentina cu 2-1 în finala Ligii Conferințelor UEFA, care a avut loc în capitala Cehiei, Praga.

uefa.com
Sursa: uefa.com

Prima repriză a fost fără goluri, dar a fost marcată de un incident. La un corner al echipei italiene, câțiva fani ai lui West Ham au aruncat pahare și alte obiecte din tribune și l-au lovit în cap pe căpitanul Fiorentinei, Cristiano Biraghi. Fotbalistul a început să sângereze și a avut nevoie de ajutorul medicilor. În cele din urmă, Biraghi a fost bandajat și a continuat meciul.

În repriza secundă, mai exact în minutul 58, același Biraghi a comis henț în careu, iar arbitrul, după ce a văzut faza în sistemul VAR, a dictat penalty. Said Benrahma a transformat lovitura de la 11 metri. Fiorentina și-a revenit destul de repede. În minutul 67, Giacomo Bonaventura a egalat.

Scorul de 1-1 s-a păstrat până în minutul 90, atunci când „ciocănarii” au dat lovitura de grație. Lucas Paqueta l-a lansat în atac cu o pasă superbă pe Jarrod Bowen, care a marcat probabil cel mai important gol al carierei sale de până acum.

West Ham United a triumfat pentru a doua oară la un turneu de anvergură de pe arena europeană. În 1965, „ciocănarii” au cucerit Cupa Cupelor UEFA.

Fiorentina rămâne cu un trofeu european în palmares, Cupa Cupelor, obținută în anul 1961.