Swiatek, a treia finală la Roland Garros

Tenismena poloneză Iga Swiatek va juca pentru a treia oară în finala turneului de Mare Șlem de la Roland Garros. Liderul mondial a învins-o în semifinale pe brazilianca Beatriz Haddad Maia cu 6-2, 7-6.

reuters.com
Sursa: reuters.com

Swiatek, campioana din 2020 și 2022, a dominat primul set, dar a avut probleme în al doilea. Haddad Maia a condus cu 3-1 și a avut minge de set la tiebreak, însă tenismena poloneză a rezistat.

„Este atât de greu să joci un turneu lung cum este acesta. Sunt fericită că pot să joc stabil și să am rezultate bune la acest turneu în fiecare an. Abia aștept finala de sâmbătă.” a afirmat Swiatek după partidă.

În finala Open-ului Franței, Iga Swiatek o va înfrunta pe Karolina Muchova din Cehia. O adevărată revelație a turneului, Muchova, numărul 43 mondial a dispus de a doua clasată în topul mondial Aryna Sabalenka din Belarus, care evoluează sub drapel neutru, într-o partidă dramatică, scor 7-6, 6-7, 7-5. De menționat că, în setul decisiv, cehoaica a salvat o minge de meci.

„Nici nu înțeleg ce s-a întâmplat. Atmosfera, suporterii mă motivează enorm în fiecare partidă. Este incredibil. Încerc să lupt până la capăt, tactica asta lucrează. Nu știu ce se întâmplă, dar sunt foarte fericită.” a spus Muchova la finalul partidei.

Muchova s-a calificat în premieră în finala unui turneu de Mare Șlem. Campioana de la Roland Garros va încasa 2 milioane 300 de mii de euro, iar finalista un milion 150 de mii.