Swiatek, al treilea titlu la Paris

Tenismena poloneză Iga Swiatek a devenit pentru a treia oară campioana turneului de Mare Șlem de la Roland Garros. Liderul mondial a dispus de Karolina Muchova din Cehia în finala de la Paris cu 6:2, 5:7, 6:4.

rolandgarros.com
Sursa: rolandgarros.com

A fost o partidă spectaculoasă, în care Swiatek a dominat din start, însă, la scorul de 3:0 în setul secund, Muchova "s-a trezit" și a arătat de ce este în stare. Cehoaica a dus setul până la tie-break, în care s-a impus. În decisiv, lupta a fost echilibrată, dar și-a spus cuvântul experiența tenismenei poloneze, care a cucerit trofeul pe zgura pariziană în 2020 și 2022. Swiatek a câștigat finala și, astfel, și-a asigurat premiul de 2 milioane 300 de mii de euro.

Iga Swiatek are în palmares deja 4 titluri de Mare Șlem. Pe lângă cele obținute la Roland Garros, ea are și un trofeu cucerit la US Open. Karolina Muchova, pentru care aceasta a fost prima finală la un turneu de Mare Șlem, se va consola cu premiul de un milion 150 de mii de euro.