Qatar 2022

Finală de poveste la Campionatul Mondial din Qatar

Echipa națională a Franței s-a calificat în finala turneului, unde va înfrunta Argentina. „Cocoșii galici” au învins în penultimul act selecționata Marocului cu 2-0.

FIFA
Sursa: FIFA

În partida care a avut loc pe stadionul Al Bayt din orașul Al Khor, campioana mondială în exercițiu a deschis scorul repede. Theo Hernandez a marcat deja în minutul 5. Marocanii au luptat și au avut ocazii de gol. Cea mai mare ratare a fost cea a lui Jawad El Yamiq, care a lovit bara pe finalul primei reprize. Franța a înscris al doilea gol în minutul 79, prin Randal Kolo Muani.

Astfel, Marocul va întâlni Croația în finala mică a Campionatului Mondial, pe 17 decembrie (17:00). Finala mare, Franța - Argentina, se va juca pe 18 decembrie (17:00). Ambele meciuri vor fi transmise în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.