„Tinerii tricolori”, victorie clară

Echipa națională de tineret "sub 21 de ani" a Republicii Moldova a debutat cu victorie în preliminariile Campionatului European de fotbal din anul 2025. „Tinerii tricolori” au învins în deplasare reprezentativa Gibraltarului cu scorul de 3-1, deși au fost conduși pe tabela de marcaj.

Gazdele au deschis scorul deja în minutul 2. Dylan Borge a marcat după o greșeală a defensivei conduse de portarul Silviu Șmalenea. Discipolii lui Ștefan Stoica s-au aruncat imediat în atac și au beneficiat de un penalty în minutul 27. Căpitanul Ion Borș a transformat fără emoții lovitura de la 11 metri și a restabilit egalitatea. Peste alte patru minute, Vlad Răileanu a înscris cu o lovitură de cap după o centrare a aceluiași Borș. Răileanu, unul dintre cei mai promițători jucători ai formației Zimbru Chișinău a recidivat în minutul 67 când a marcat superb din lovitură liberă și a stabilit scorul final al întâlnirii.

Discipolii lui Ștefan Stoica vor juca următorul meci din preliminariile Campionatului European din 2025 tot în deplasare, pe 8 septembrie în compania selecționatei similare a Țărilor de Jos. Din grupa C mai fac parte naționalele Suediei, Macedoniei de Nord și Georgiei.