Spania a smuls victoria pe final

Selecționata Spaniei s-a calificat pentru a doua oară consecutiv în finala Ligii Națiunilor UEFA. „La Furia Roja” a învins reprezentativa Italiei cu 2-1 într-o partidă disputată pe stadionul „Twente” din orașul Enschede, în Țările de Jos.

Spaniolii au deschis scorul deja în minutul 3, când fundașii „Squadrei Azzurra" au gafat, iar Yeremy Pino a profitat și a trimis balonul în poartă. În minutul 10, Italia a obținut un penalty. Robin Le Normand a atins balonul cu mâna în careu, iar Ciro Immobile a transformat în gol lovitura de la punctul cu var. Scorul egal s-a păstrat până în minutul 88, când Rodri a șutat din afara careului, mingea a fost deviată de un fundaș italian, iar Joselu a trimis-o în plasa porții.

„Am înfruntat Italia, o mare rivală. Am avut o prestație superbă. După golul egalizator, a trebuit să muncim din greu, dar am luptat și an învins pentru că am fost o echipă unită.” a declarat după meci mijlocașul naționalei Spaniei, Rodri.

„Spania a meritat victoria. Cred că am fost concentrați la maximum în prima repriză, dar mai puțin după pauză. În repriza secundă, am fost mai pasivi. Cred că trebuia să jucăm un pic altfel.” a afirmat selecționerul Italiei, Roberto Mancini.

Finala Ligii Națiunilor, partida dintre Spania și Croația, se va juca pe 18 iunie, pe stadionul "De Kuip" al clubului Feyenoord din orașul Rotterdam. Tot în acea zi, la Enschede, în finala mică, meciul pentru locul 3, se vor întâlni Țările de Jos și Italia.