Echipa națională de fotbal a României a debutat cu înfrângere la Campionatul European de tineret

Echipa națională de tineret "sub 21 ani" a României a pierdut primul său meci din grupa B a Campionatului European de fotbal. Spania, una dintre favoritele la cucerirea trofeului, s-a impus fără drept de apel, scor 3-0 prin golurile marcate de Alex Baena, Juan Miranda și Sergio Gomez.

frf.ro
Sursa: frf.ro

În partida jucată pe stadionul Steaua din București, "Furia Roja" a avut o posesie covârșitoare în prima repriză, dar a expediat un singur șut pe spațiul porții. Golurile au fost marcate în repriza secundă.

E un rezultat umilitor, am pierdut cu 0-3. Dar abia a început turneul, nu s-a terminat, mai sunt 6 puncte în joc și vom lupta pentru ele.", Mihai Popa, portar România U-21

În celălalt meci din grupa României, Ucraina a dispus de Croația cu 2-0, într-un meci jucat pe stadionul Rapid. Oleksii Kashchuk și Danylo Sikan au înscris cele două goluri ale formației conduse de pe banca tehnică de Ruslan Rotan. Ucraina dispune de un lot extrem de puternic, iar mijlocașul lui Chelse Londra Mikhailo Mudryk a fost rezervă neutilizată.

Următoarele meciuri din grupa B se vor disputa sâmbătă, 24 iunie: România-Ucraina și Spania-Croația. Surpriza primei zile a Campionatul European "sub 21 de ani" a furnizat-o selecționata Georgiei, care a învins la Tbilisi cu scorul de 2-0 naționala similară a Portugaliei în primul meci din grupa A. Gruzinii s-au impus prin golurile marcate de Ghiorghi Gagua și Saba Sazonov.

În celălalt meci al grupei, tot la Tbilisi, Țările de Jos și Belgia au remizat, scor 0-0.