Solovei, campion european

Luptătorul moldovean de stil greco-roman Alexandru Solovei a cucerit medalia de aur la Campionatul Europen rezervat sportivilor cu vârsta "sub 20 de ani". În finala categoriei de greutate de până la 77 de kilograme, Alexandru Solovei l-a învins pe azerul Davud Mammadov cu scorul de 7-5.

uww.org
Sursa: uww.org

Pe parcursul competiției continentale organizată de orașul spaniol Santiago de Compostela, Solovei a trecut în ordine de reprezentanți ai Georgiei, Serbiei, Germaniei și Cehiei.

Discipolul Liceului Republican cu Profil Sportiv a mai devenit anterior campion mondial printre cadeți și vicecampion mondial "sub 20 de ani".

Un alt reprezentant al țării noastre, Vitalie Eriomenco a cucerit medalia de argint, în categoria de 63 de kilograme. El a cedat în finală în fața armeanului Yurik Hoveyan.