Ai noștri pe podiumul de premiere! Primele medalii ale sportivilor moldoveni la Campionatele Europene de haltere pentru cadeți și juniori

Reprezentanții țării noastre au excelat în categoria de vârstă de până la 15 ani. Nicoleta Cojocaru a devenit campioană europeană. Tânăra moldoveancă a cucerit medalia de bronz în proba "smuls" și 2 medalii de aur - în proba "aruncat", firește, și, respectiv, la total.

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova
Sursa: Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Dan Secrieru s-a ales, și el, tot cu 3 distincții. El a concurat în categoria de greutate de până la 49 de kilograme și a avut un început de senzație, cucerind "aurul" în proba de smuls. Ulterior, Secrieru s-a clasat pe locul 2 la aruncat și, implicit, la total.

Un alt halterofil moldovean care s-a învrednicit de medalii este Dan Bîtca. Sportivul a participat în concursul categoriei de greutate de până la 55 de kilograme. La smuls, el s-a ales cu medalia de bronz, iar aruncat - cu cea de aur. În clasamentul final, Dan s-a clasat pe locul 2 și, astfel, a devenit vice-campion european.

Campionatele Europene de haltere, la care participă cadeții și juniorii, sunt găzduite, în premieră, de țara noastră. Competițiile se desfășoară la "Chișinău Arena" și vor dura până pe 10 iulie. La competiții participă aproximativ 400 de halterofili din 38 de țări, iar Republica Moldova este reprezentată de 32 de sportivi.