Qatar 2022

Argentina, campioană mondială după o pauză de 36 de ani!

Echipa națională a Argentinei a cucerit Cupa Mondială de fotbal după un meci absolut senzațional cu selecționata Franței, decis în seria de departajare.

FIFA
Sursa: FIFA

Argentina a început tare meciul de pe Lusail Iconic Stadium și, în minutul 21, a obținut un penalty. Ousmane Dembele l-a faultat în careu pe Angel Di Maria. Lionel Messi a transformat lovitura de la punctul cu var. În minutul 36, “La Bianco-Celeste” și-au dublat avantajul la capătul unui contraatac spectaculos. Di Maria a marcat golul de 2-0.

Franța și-a revenit greu, dar a făcut-o și a reintrat în joc în minutul 79, când a obținut și ea un penalty. Nicolas Otamendi l-a doborât în careu pe Randal Kolo-Muani. Kylian Mbappe a înscris de la 11 metri. După doar un minut, decarul francez a marcat încă o dată și a egalat.

Nu s-a mai înscris în timpul regulamentar și meciul a continuat cu cele două reprize de prelungiri. Argentina a revenit în avantaj în minutul 109. Messi a marcat golul de 3-2. Francezii, însă, au obținut încă un penalty în minutul 116, iar Mbappe l-a transformat și și-a completat hat-trick-ul. S-a ajuns la seria de departajare, în care argentinienii au avut nervii mai tari și s-au impus cu 4-2.

Argentina a cucerit Cupa Mondială pentru a treia oară. Anterior, a mai triumfat în 1978 și 1986, cu Mario Kempes si, respectiv, Diego Armando Maradona la pupitru.