„Tricolorii” s-au oprit la un pas de Mondial

Echipa națională de fotbal pe plajă a Republicii Moldova s-a oprit la doar un pas de calificarea la Campionatul Mondial. În meciul decisiv din play-off, "tricolorii" au cedat în fața reprezentativei Ucrainei, scor 2:5. Partida s-a disputat la Baku, în Azerbaidjan, unde a și avut loc turneul de calificare.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Discipolii lui Ruslan Pernai au jucat tare în primele două reprize cu un adversar redutabil, care a mai participat de 3 ori la Mondiale. Ucraina a deschis scorul prin Oleg Zborovsky, iar Leonid Podlesnov a egalat până la prima pauză. În repriza secundă, Serghei Schițenco putea aduce echipa noastră în avantaj, însă a ratat o lovitură de pedeapsă. Imediat, formația adversă a înscris prin Oleksandr Poslavsky. Până la pauză, totuși, "tricolorii" au izbutit să egaleze din nou, prin Dumitru Graur.

În repriza a treia, însă echipa Ucrainei a controlat în totalitate desfășurarea ostilităților. Andrii Pașko, Dmitro Voitenko și Andrii Neruș au înscris de 3 ori, ucrainenii desprinzânde-se în câștigători, scor final 5:2, și calificându-se pentru Campionatul Mondial.

Turneul final al Campionatului Mondial de fotbal pe plajă se va desfășura în Emiratele Arabe Unite, între 15 și 25 februarie 2024.