Rîbakina nu-și va apăra titlul la Wimbledon

Elena Rîbakina, tenismena din Kazahstan campioană în exercițiu a turneului feminin de Mare Șlem de la Wimbledon, a fost eliminată, la ediția din acest an, în sferturile de finală. Jucătoarea clasată pe locul 3 în topul mondial feminin a cedat cu 7:6, 4:6, 1:6 în fața tunisiencei Ons Jabeur, tocmai cea pe care o învingea în finala de anul trecut.

indiatoday.in
Sursa: indiatoday.in

Sportiva africană a câștigat 76 la sută din punctele jucate cu primul serviciu și a reușit 35 de lovituri direct câștigătoare.

În semifinalele turneului de la Londra, Ons Jabeur o va întâlni pe Aryna Sabalenka, numărul 2 mondial, care evoluează sub steag neutru. În sferturile de finală aceasta a dispus de americanca Madison Keys în două seturi, scor 6:2, 6:4. Sabalenka a profitat din plin de cele 22 de greșeli neforțate comise de adversară.

„Sunt foarte fericită că am câștigat un set 2 atât de dificil. Pierdeam cu 2:4 și cu 0-40, dar ceea ce a urmat a fost incredibil. Vă mulțumesc vouă, suporterilor, pentru atmosfera superbă pe care ați creat-o. Știu că ați susținut-o mai mult pe adversara mea, dar - chiar și așa - mi-a plăcut să joc pentru voi.” a afirmat Sabalenka după partidă.

Campioana turneului de Mare Șlem de la Wimbledon va încasa o primă de performanță de aproximativ 2 milioane 750 de mii de euro.