Victorie după aproape patru ani

Echipa națională de fotbal feminin a Republicii Moldova a obținut prima victorie după o pauză de aproape 4 ani. Discipolele lui Nicolae Bunea, aflat la debutul pe banca tehnică a „tricolorelor”, au câștigat meciul amical cu selecționata similară a Muntenegrului, scor 2:1.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Claudia Chiperi a deschis scorul în minutul 12 al partidei disputate la Vadul lui Vodă.

Formația vizitatoare a replicat foarte rapid, după doar 4 minute, prin golul Medinei Deșic. Nici scorul egal de 1:1 nu s-a păstrat prea mult. „Tricolorele" au obținut un penalty prin Carolina Țabur, iar Anastasia Toma a transformat lovitura de la punctul cu var în minutul 19, pentru 2:1, scor care s-a păstrat pe tabelă pâna la ultimul fluier.

Ultima dată națională de fotbal feminin a Republicii Moldova obținea o victorie încă în luna noiembrie a anului 2019. Atunci "tricolorele" învingeau reprezentativa Azerbaijanului cu 3:1 în preliminariile Campionatului European.

Discipolele selecționerului Nicolae Bunea vor compare din nou pe același gazon în câteva zile. Ele vor reîntâlni într-un alt meci amical, tot la Vadul lui Vodă, aceeași reprezentativă a Muntenegrului, luni, 17 iulie.