Sheriff Tiraspol a stins Farul! „Galben-negrii” s-au calificat în turul doi preliminar al Ligii Campionilor

Campioana Republicii Moldova, Sheriff Tiraspol, a obținut o calificare senzațională în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor. „Galben-negrii” au învins campioana României, Farul Constanța, la general cu 3-1, după ce au câștigat în retur cu scorul de 3-0.

gsp.ro
Sursa: gsp.ro

Sheriff-ul s-a impus în timpul regulamentar cu 1:0, după ce marocanul Amine Talal a marcat singurul gol în minutul 45+1. În timpul suplimentar, „viespile” au mai marcat de alte două ori. Camerunezul Jerome Ngom Mbekeli a înscris în minutul 99, iar nigerianul Peter Ademo a stabilit scorul final al partidei în minutul 105+1.

În aceste condiții, Sheriff-ul va juca în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor cu Maccabi Haifa din Israel. Formația condusă de Roberto Bordin va juca prima manșă pe teren propriu pe 25 sau 26 iulie, returul fiind programat în deplasare pe 1 sau 2 august.