Mardare a mai câștigat un turneu

Atletul moldovean Andrian Mardare este în formă maximă. După ce a câștigat turneul Meeting d’Athletisme de la Marsilia, compatriotul nostru a triumfat și la Europe Silver Meeting de la Madrid.

Mardare a aruncat sulița la 81 de metri 49 de centimetri și, astfel, a cucerit medalia de aur. Maghiarul Norbert Rivasz-Toth s-a clasat pe locul doi, cu rezultatul de 78 de metri și 39 de centimetri, iar pe treapta a treia a fost germanul Maurice Voigt, cu rezultatul de 77 de metri și 21 de centimetri.

Andrian Mardare face eforturi considerabile pentru a se califica la Jocurile Olimpice de la Paris de anul viitor. Discipolul lui Valeriu Lungu a mai participat la Olimpiadă în 2021, la Tokyo, acolo unde a avut o prestație demnă, clasându-se pe locul 7.