Popovici s-a calificat în finală

Înotătorul român David Popovici s-a calificat lejer în prima sa finală la Campionatele Mondiale de natație, care se desfășoară la Fukuoka, în Japonia. Sportivul de 18 ani a acces în finala probei de 200 de metri stil liber. Popovici a parcurs distanța într-un minut 44 de secunde și 7 zecimi de secundă în semifinale. El l-a devansat pe americanul Luke Hobson cu doar 17 sutimi de secundă.

eurosport.ro
Sursa: eurosport.ro

Pe locul trei s-a clasat sud-coreeanul Hojoon Lee, care a încheiat cursa la mai mult de o secundă de înotătorul român.

Finala probei de 200 de metri stil liber este programată pentru marți, 25 iulie. La Mondialele de natație de la Fukuoka, David Popovici va evolua ulterior și pe distanța de 100 de metri.

Anul trecut, înotătorul român a cucerit medaliile de aur la Campionatele Mondiale și Europene, în ambele probe. Mai mult, el a stabilit noul record mondial la 100 de metri, cu timpul de 46 de secunde și 86 sutimi de secundă.