Zimbru, fără replică în fața lui Fenerbahce

Zimbru Chișinău a suferit o înfrângere usturătoare în meciul din deplasare cu Fenerbahce Istanbul din prima manșă a Turului 2 preliminar al Ligii Conferințelor. Pe stadionul "Șükrü Saracoğlu" formația „galben-verde" a fost învinsă cu drasticul scor de 0:5.

facebook.com/Fenerbahce
Sursa: facebook.com/Fenerbahce

Echipa turcă a început meciul cu toate motoarele turate și a marcat două goluri dejas în primele 14 minute, prin Ferdi Kadioglu și Ryan Kent.

„Zimbrii” au avut și ei acțiuni importante la poarta adversă în prima repriză, însă fără ca acestea să se soldeze cu succes. După pauză, însă, Fenerbahce a dominat tot mai autoritar, iar „galben-verzii", deficitari la capitolul zizic, nu și-au mai creat ocazii de gol. Edin Dzeko a înscris pentru 3:0, apoi Sebastian Szymanski și Joshua King au trimis și ei câte o dată balonul în poarta lui Sebastian Agachi.

„Fenerbahce și noi suntem pe poziții diferite. Totuși, sunt optimist și sper ca acest meci să fie un imbold pentru noi. Am mai spus că abia formăm echipa.” a declarat după meci Lilian Popescu.

A doua manșă este programată pentru 1 august, la Chișinău. Meciul Zimbru - Fenerbahce va începe la 20:30 și va fi transmis în direct și în exclusivitate de Moldova 1.