Petrocub, învins de Maccabi Tel Aviv

Petrocub Hâncești a pierdut la scor de neprezentare meciul din deplasare cu Maccabi Tel Aviv din prima manșă a Turului 2 preliminar al Ligii Conferințelor UEFA. Partida, care a avut loc pe stadionul "Bloomfield" din capitala Israelului, s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3:0.

maccabi-tlv.co.il
Sursa: maccabi-tlv.co.il

Maccabi a început în forță această partidă și a deschis scorul deja în minutul 13, prin Dan Biton.

Echipa gazdă a dominat cu autoritate și în continuare, avînd o posesie zdrobitoare, de 71 la sută. Eran Zahavi a dublat avantajul gazdelor în minutul 63, iar peste o altă umătate de oră, la una din ultimele faze ale partidei, în minutul 90+4, Dor Peretz a înscris și el, ridicând scorul la 3:0.

Pe durata întregului meci, fotbaliștii echipei noastre au trimis 4 șuturi spre poartă, dintre care doar unul a prins cadrul porții.

„Suntem foarte dezamăgiți că am încasat golul al treilea în ultimele secunde ale meciului. Am jucat cu un adversar redutabil, iar condițiile meteo au fost dificile. La scorul de 2-0, am avut o ocazie mare de gol. Dacă am fi marcat, am fi fost mulțumiți de rezultat.” a declarat după meci antrenorul echipei Petrocub, Alexei Savinov.

Partida manșei secunde va avea loc pe stadionul Zimbru din Chișinău, în ziua de 3 august.