Farul, victorie „pe muchie de cuțit”

Campioana României, Farul Constanța, fostă adversară a lui Sheriff Tiraspol în preliminariile Ligii Campionilor, a câștigat cu mari emoții meciul-tur cu Urartu Erevan din prima manșă a Turului 2 preliminar al Ligii Conferințelor. Elevii lui Gheorghe Hagi s-au impus în partida disputată la Ovidiu cu scorul de 3:2.

digisport.ro
Sursa: digisport.ro

A fost show total în prima repriză. Campioana Armeniei a deschis scorul prin Artiom Maximenko, iar gazdele au răspuns prin golul lui Tudor Băluță după doar 4 minute. Oaspeții au revenit în avantaj grație golului înscris din lovitură liberă de Ivan Zotko în minutul 38.

Totuși, Farul a egalat încă pînă la pauză. În prelungirile primei reprize, prin Adrian Mazilu, jucător care urmează să evolueze, după Revelion, în campionatul englez, la Brighton & Hove Albion. Campioana României a luptat pentru victorie și a smuls-o abia la ultima fază a meciului. În minutul 90+5, căpitanul Ionuț Larie a înscris cu un șut spectaculos din afara careului.

O altă formație din România, Sepsi Sfântu Gheorghe a făcut un pas important spre Turul 3 preliminar al Ligii Conferințelor. Trupa lui Liviu Ciubotariu a dispus de vicecampioana Bulgariei, ȚSKA Sofia, cu scor 2-0 în deplasare. Nicolae Păun la mijlocul reprizei secunde și Roland Varga, cu circa 10 minute până la final, au marcat cele două goluri.

Internaționalul moldovean Vitalie Damașcan a jucat la formația din Sfântu-Gheorghe din minutul 84.

Tot aseară, CFR Cluj s-a mulțumit doar cu o remiză în meciul de acasă cu formasția turcă Adana Demirspor, scor 1:1. Jefte Betancor a marcat un gol "rapid", în minutul 6, însă ardelenii nu au putut dezvolta succesul.

Formația turcă a egalat în minutul 77, prin Benjamin Stambouli. Toate cele 3 formații românești - CFR Cluj, Farul Constanța și Sepsi Sfântu-Gheorghe, vor juca meciurile manșei a doua peste o săptămână, pe 3 august.