Peaticovschi i-a adus Republicii Moldova prima medalie la Festivalul Olimpic de vară al Tineretului European

Prima medalie pentru Republica Moldova la Festivalul Olimpic de vară al Tineretului European, care se desfășoară la Maribor, în Slovenia. Judocanul Andrei Peaticovschi a cucerit „bronzul” în concursul categoriei de greutate de 81 de kilograme.

facebook.com/OlympicMoldova
Sursa: facebook.com/OlympicMoldova

El i-a învins pe grecul Nikolaos Țagkidis, sârbul Dușan Grahovac și slovenul Maj Kavnik, în semifinale a cedat în fața turcului Emir Ari, iar în confruntarea pentru locul 3 pe podium s-a impus în fața croatului Ivan Brnada.

Foarte aproape de medalie a fost și un alt judokan moldav, Renat Croitoru, care s-a clasat pe locul 5 în concursul categoriei de greutate de până la 66 de kilograme. În lupta pentru medalia de bronz, însă, el a fost învins de azerul Jasur Ibadlî.

La Festivalul Olimpic de vară al Tineretului European, Republica Moldova este reprezentată de 25 de sportivi. Competițiile de la Maribor se vor încheia sâmbătă.