Carp, primul gol la UTA Arad

În al treilea său meci la UTA Arad, internaționalul moldovean Cătălin Carp a marcat primul său gol la noul club. El a înscris în partida din deplasare cu FC Hermannstadt.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Golul lui Carp, însă, nu a fost suficient pentru echipa sa să scoată un rezultat pozitiv. FC Hermannstadt a întors scorul în repriza secundă, în doar 7 minute. Daniel Paraschiv a marcat dintr-un penalty, iar Sota Mino a făcut 2-1.

FC Hermannstadt are 6 puncte, iar UTA Arad rămâne cu un punct. Între timp, FCSB a obținut a treia victorie în tot atâtea meciuri disputate în campionat. „Roș-albaștrii" s-au impus în deplasare în fața formației Oțelului Galați cu 2-0. Octavian Popescu a deschis scorul cu o execuție spectaculoasă.

În repriza secundă, Florinel Coman a ratat un penalty, iar pe final de meci Andrea Compagno a marcat al doilea gol al oaspeților.

Pentru FCSB urmează meciul retur cu CSKA 1948 Sofia din turul al doilea preliminar al Ligii Conferințelor. Partida se va juca pe stadionul „Arcul de Triumf" din București, pe 3 august. În tur, FCSB s-a impus cu 1-0.