Sheriff, eliminat din Liga Campionilor

Seară de coșmar pentru Sheriff Tiraspol. Trupa lui Roberto Bordin a fost eliminată din Liga Campionilor de Maccabi Haifa. După victoria cu 1-0 în prima manșă a turului doi preliminar, „viespile” au cedat cu 1-4 în Israel.

mhaifafc.com
Sursa: mhaifafc.com

Meciul disputat pe stadionul „Sammy Ofer” din Haifa a început bine pentru campioana Republicii Moldova, care a obținut un penalty în minutul 18. Căpitanul Amine Talal a transformat lovitura de la punctul cu var.

Maccabi a răspuns prin golul fabulos al lui Tjarron Chery, și el căpitan al echipei sale.

Scorul egal s-a păstrat până în minutul 85, atunci când Mahmoud Jaber, jucător intrat pe teren în repriza secundă, a marcat pentru 2-1.

În cele două reprize de timp suplimentar, Sheriff s-a prăbușit sub presiunea imensă a echipei gazdă și a atmosferei apăsătoare a suporterilor. Din David și Eric Shuranov au înscris câte un gol și au completat victoria lui Maccabi Haifa.

Eliminat din Liga Campionilor, Sheriff își va continua parcursul în Liga Europei. În turul trei preliminar, tiraspolenii vor întâlni pe BATE Borisov din Belarus. Cât despre Maccabi Haifa, aceasta va juca în turul trei preliminar al Ligii Campionilor cu Slovan Bratislava.