Fotbalistul moldovean Vitalie Damașcan își va continua parcursul în cupele europene

Echipa sa de club Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Conferințelor. Clubul covăsnean a învins și în retur formația ȚSKA Sofia cu scorul de 4-0 după ce în prima manșă a câștigat cu 2-0.

Sepsi OSK
Sursa: Sepsi OSK

Atacantul echipei naționale a Republicii Moldova, Vitalie Damașcan, a fost rezervă, dar a intrat pe teren în minutul 82. Sepsi va juca în turul următor cu gruparea kazahă Aktobe.

Campioana României Farul Constanța s-a calificat și ea în turul trei preliminar al Ligii Conferințelor. Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a eliminat-o dramatic pe campioana Armeniei FC Urartu. După ce în prima manșă s-au impus cu 3-2, "marinarii" s-au văzut conduși în retur cu 0-2, însă nu s-au lăsat bătuți. Farul a avut revenire de senzație, marcând de trei ori până la final prin Dragoș Nedelcu și dubla lui Denis Alibec.

Astfel, constănțenii au învins și de această dată cu 3-2 și vor juca în următorul tur cu Flora Tallin.

FCSB București este a treilea club din România care a acces în turul trei al aceleeași competiții europene. Vicecampioana României a eliminat-o pe CSKA 1948 Sofia. În prima manșă, bucureștenii s-au impus cu 1-0, iar în returul jucat pe stadionul Arcul de Triumf din capitala României, FCSB a câștigat cu 3-2.

Gazdele au deschis scorul prin croatul Damjan Djokovic, însă bulgarii au întors rezultatul până în minutul 68. FCSB s-a mobilizat pe final și a dat lovitura. Mai întâi, același Djokovic a egalat în minutul 82 printr-o execuție superbă. Golul victoriei a fost marcat de Octavian Popescu în prelungiri, care a stabilit scorul final. FCSB va juca în următoarea rundă cu gruparea daneză FC Nordsjælland.

CFR Cluj este singura echipa din România care a părăsit Liga Conferințelor. Clubul ardelean a pierdut returul cu Adana Demirspor din Turcia. După remiza din prima manșă, CFR cedat în deplasare cu scorul de 1-2.

Echipa din Cluj a fost învinsă, chiar dacă din minutul 63 a jucat în superioritate numerică. Mai mult, gruparea turcă a marcat golul victoriei în prelungiri.