Fotbalistul moldovean Cătălin Carp, prima victorie după revenirea în campionatul României

Fotbalistul moldovean Cătălin Carp a jucat primul său meci încheiat cu victorie după revenirea în campionatul României. Echipa sa de club, UTA Arad, s-a impus la limită în fața formației Politehnica Iași cu scorul de 1-0 în cea de-a patra etapă a Superligii.

UTA Arad
Sursa: UTA Arad

Mijlocașul slovac Andrej Fabry a marcat singurul gol al partidei în minutul 9. Cătălin Carp a fost titular la gazde, iar în minutul 13 a fost avertizat cu cartonaș galben. Mijlocașul moldovean a fost înlocuit după pauză, în minutul 54. Un alt internațional moldovean, portarul Dumitru Celeadnic, a fost rezervă la echipa ieșeană.

Într-o altă partidă a aceleași etape, Universitatea Craiova a învins, la fel, cu 1-0, pe FC Hermannștadt Sibiu. Golul victoriei a fost marcat din penalty, în minutul 16, de Andrei Ivan.

Astfel, Universitatea Craiova rămâne neînvinsă în această ediție de campionat, iar FC Hermannstadt a suferit a doua înfrângere.