FC Florești, un prim meci tare

FC Florești și CSF Bălți au început în forță noua ediție a Superligii moldovenești de fotbal. În meciul de deschidere al campionatului, în care s-au întâlnit două echipe nou-promovate, FC Florești i-a învins fără drept de apel pe Spartanii Sportul, scor 4-0.

Maxim Mihaliov a marcat primul gol al partidei disputate la Tighina, în minutul 20. Danila Ignatov a dublat avantajul floreștenilor în minutul 72, iar, pe final de meci, a ieșit în prim plan Nicolai Solodovnicov, care a înscris două goluri.

„De fapt, a fost un meci greu. Băieții aveau emoții, pentru că e începutul campionatului, iar mulți fotbaliști ai echipei noastre nu au jucat demult în eșalonul superior.” a declarat după partidă antrenorul echipei FC Florești, Nicolai Țurcan.

CSF Bălți, finalista ultimei ediții a Cupei Republicii Moldova, a câștigat meciul cu Dacia Buiucani, pe teren propriu, scor 3-0. Oaspeții au jucat în inferioritate numerică încă din minutul 22, atunci când Ștefan Efros a fost eliminat. Din acel moment, misiunea gazdelor a fost mai ușoară. Andre da Silva a marcat în prima repriză, iar Serhii Molociko și Nathanael Bongo Mbourou au înscris câte un gol după pază.

În sezonul precedent, CSF Bălți s-a clasat pe locul 6 în campionat, atât în prima fază, cât și în a doua. Dacia Buiucani s-a clasat pe treapta a 7-a în prima fază și a evoluat în faza a doua a Ligii 1, în care și-a obținut dreptul să rămână în eșalonul superior.