Farul, victorie la scor

Campioana României, Farul Constanța, a luat o opțiune importantă pentru calificarea în play-off-ul Ligii Conferințelor. În prima manșă a Turului 3 preliminar, dobrogenii au câștigat cu scorul de 3:0 meciul cu formația estoniană Flora Tallinn.

În partida jucată la Ovidiu, Farul a deschis scorul târziu, în minutul 48, prin Denis Alibec. Scăpat în banda stângă, atacantul a evitat doi fundași, a intrat în centru și a înscris cu un șut la colțul lung. Golul a deschis pofta de joc formației condusă de Gheorghe Hagi, care a continuat să preseze, profitând și de spațiile mari lăsate de adversari în apărare. Constănțenii s-a desprins în minutul 79 în urma unei faze create de același Alibec și Constantin Budescu. Ultimul a îndeplinit o simplă formalitate ducând scorul la 2:0.

"Marinarii" au închis tabela în prelungiri. Portughezul Diogo Queiros a înscris cu o lovitură de cap, iar Farul pornește cu prima șansă la calificare.

O altă grupare românească, Sepsi Sfântu-Gheorghe, a remizat pe teren propriu, scor 1:1, cu echipa kazahă FC Aktobe. Formația antrenată de Liviu Ciobotariu a fost condusă din minutul 65, când brazilianul Elder Santana a deschis scorul. Maghiarul Roland Varga a izbutit să înscrie și să egaleze în minutul 89, cu un voleu de la 16 metri, mingea fiind deviată de georgianul Luka Gadrani.

La gazde, internaționalul moldovean Vitalie Damașcan a fost rezervă neutilizată.

Vice-campioana României FCSB a remizat, scor 0:0, pe teren propriu cu echipa daneză FC Nordsjaelland. Bucureștenii nu au izbutit să marcheze nici un gol, deși din minutul 60 au jucat în superioritate numerică. Cu atât mai paradoxal este faptul că FCSB-ul nu a tras niciun șut pe spațiul porții.