RB Leipzig a cucerit Supercupa Germaniei

RB Leipzig a cucerit Supercupa Germaniei chiar pe terenul lui Bayern Munchen. Formația lui Marco Rose a învins în deplasare cu 3:0, meci în care spaniolul Dani Olmo și-a trecut în cont un hat-trick de toată frumusețea.

Ibericul a deschis scorul în minutul 3, iar apoi a dublat avantajul echipei sale chiar înainte de pauză, după ce s-a distrat cu apărarea bavareză.

Dani Olmo și-a desăvârșit opera în minutul 68, înscriind și din penalty. Atacantul englez Harry Kane care a semnat pe 4 sezoane cu Bayern Munchen, a intrat în teren în minutul 64, iar 75.000 de spectatori prezenți în tribunele stadionului munchenez "Allianz Arena" l-au aclamat în picioare.

Apariția lui Kane nu a impedicat-o nicicum pe RB Leipzig să câștige meciul și să cucerească al treilea trofeu din palmares, după ce și-a trecut în cont Cupa Germaniei în anii 2022 și 2023. Clubul din provincia Saxonia a fost fondat în 2009 și a promovat în Bundesliga în 2016.