Fără surprize în etapa a doua a Superligii moldovenești de fotbal

Nici ultimele două meciuri ale etapei a doua a Superligii moldovenești de fotbal nu au furnizat vreo surpriză! Campioana Sheriff Tiraspol a învins nou-promovata Spartanii Selemet cu scorul de 2:0. Într-o partida jucată la Suruceni, „galben-negrii” au dominat clar și au marcat câte un gol în fiecare repriză.

fc-sheriff.com
Sursa: fc-sheriff.com

Marocanul Amine Talal a deschis scorul gol în prelungirile primului mitan, iar Vinicius Paiva a stabilit scorul final în minutul 70. Sheriff a obținut astfel a doua victorie în tot atâtea etape în această ediție de campionat al Superligii.

„Nu a fost un meci prea reușit pentru noi. Aici mă refer la căldură, dar și la starea nu prea bună a gazonului. Am putut decide soarta partidei mult mai devreme, dar nu am fructificat mai multe ocazii, iar în repriza secundă chiar am ratat și un penalty.” a spus antrenorul Sheriff-ului, Roberto Bordin.

La rândul său, vice-campioana Petrocub Hâncești a obținut prima victorie în competiția internă numărul 1. Gruparea hânceșteană a învins la limită o altă nou-promovată Dacia-Buiucani, scor 1:0. Astfel, Andrei Martin a debutat cu victorie pe banca tehnică a formației hânceștene, ba chiar în fața fostei sale echipe, pe care a antrenat-o în ultimii 7 ani. Singurul gol al partidei a fost marcat de Ion Jardan în minutul 2.

„A fost un meci dominat de Petrocub, dar ne-am jucat cu ocaziile. Am fost mereu în careul advers, dar nu am avut curajul să finalizăm. Petrocub are calitate, are lot și mereu vrea mai mult. Am obținut victorie, dar vrem să arătăm mult mai solid în meciurile următoare.” a afirmat Andrei Martin.

În primele două meciuri ale etapei a doua, Milsami Orhei a dispus de CSF Bălți cu 2:1 pe teren propriu, iar Zimbru Chișinău s-a impus în fața formației FC Florești cu același scor, în deplasare la Tighina.

Așadar, după 2 etape, Sheriff și Milsami sunt pe primele două locuri în clasament cu câte 6 puncte. Urmează CSF Bălți, Zimbru Chișinău, FC Florești și Petrocub Hâncești - toate cu câte 3 puncte. Dacia-Buiucani și Spartanii sunt pe ultimele două locuri fără vreun punct acumulat.