Anglia s-a calificat în finala Campionatului Mondial

Reprezentativa Angliei s-a calificat în finala Campionatului Mondial de fotbal feminin. Englezoaicele au învins în semifinale echipa națională a Australiei cu scorul de 3:1.

facebook.com/EnglandTeam
Sursa: facebook.com/EnglandTeam

Anglia a deschis scorul în minutul 36. Ella Toone a marcat după o pasă primită de la Alessia Russo. Meciul a devenit tot mai electrizant în repriza a doua. Australia a restabilit egalitatea în minutul 63 prin Samantha Kerr. Însă, egalitatea nu a persistat pe tabelă decât 8 minute, după care "leoaicele" au preluat din nou conducerea. Lauren Hemp a profitat de o neînțelegere în apărarea uneia dintre gazdele turneului final și și-a readus echipa în avantaj.

Toate emoțiile au fost înlăturate cu câteva înainte de final, când Alessia Russo a adus liniștea în tabăra echipei sale, marcând pentru 3:1 și asigurându-i victoria. În aceste condiții, Anglia s-a calificat pentru prima dată într-o finală de Campionat Mondial și va juca cu trofeul pe masă în compania Spaniei. Partida este programată pentru duminică, 20 august, cu primul fluier la ora Chișinăului 13:00.