Manchester City a cucerit Supercupa Europei

Manchester City a cucerit în premieră Supercupa Europei la fotbal după ce a învins-o pe FC Sevilla cu 5:4 în seria penalty-urilor de departajare, într-un meci în care la finalul celor 90 de minute regulamentare, scorul a fost egal, 1:1.

Andaluzii au deschis scorul în minutul 25 prin Youssef En-Nesyri, dar "citadinii" au egalat în minutul 63 prin Cole Palmer. UEFA a renunțat la disputarea prelungirilor, așa că imediat după timpul regulamentar, a urmat seria de departajare. Manchester City a transformat toate cele 5 execuții prin Erling Haaland, Julian Alvarez, Mateo Kovacic, Jack Grealish și Kyle Walker. Singurul fotbalist al Sevilliei care a ratat a fost sârbul Nemanja Gudelj care a șutat în bara transversală.

„Nu puteam avea un debut mai frumos la noul meu club. Sunt extrem de fericit. Am cucerit un prim trofeu, sper că vor mai urma și altele. ", a declarat Josko Gvardiol, fotbalistul echipei Manchester City

"Doresc să-i felicit pe jucătorii lui Manchester City. Au cucerit deja al patrulea trofeu în acest an. Am jucat bine, însă nu a fost suficient. Cred că am fi avut mai multe șanse să câștigăm în timpul regulamentar.", a afirmat Ivan Rakitic, fotbalistul echipei FC Sevilla

Manchester City a devenit a șasea echipă din Albion care cucerește Supercupa Europei, și a treia în ultimii cinci ani, după FC Liverpool și Chelsea Londra. Zece din ultimele 11 ediții au fost câștigate de laureatele Ligii Campionilor.