Messi a mai cucerit un trofeu

Inter Miami a cucerit primul trofeu din palmares, învingând pe Nashville Sport Club în finala Cupei Ligilor. Timpul regulamentar și cel suplimentar s-a încheiat cu scorul de 1:1, iar la loviturile de departajare, Interul s-a impus cu 10:9. Artizanul acestui succes a fost chiar Lionel Messi, care a fost desemnat și MVP-ul partidei.

sportingnews.com
Sursa: sportingnews.com

Argentinianul a deschis scorul în minutul 23 cu un șut spectaculos de la marginea careului.

Nashville Sport Club a egalat în repriza secundă prin Fafa Picault, iar partida a avut nevoie de două reprize suplimentare de câte 15 minute fiecare. Niciuna dintre cele două echipe nu a marcat, iar câștigătoarea a fost desemnată în seria penaltyurilor de departajare. Leo Messi a deschis balul o lovitură de la 11 metri executată perfect. Cu câte o ratare fiecare, cele două formații au mers cap la cap până la a 11-a serie, unde, firește, a venit rândul portarilor. Drake Callender a marcat pentru Inter Miami, iar Elliot Panicco de la Nashville Sport Club a ratat.

La finalul partidei, Lionel Messi a fost desemnat cel mai bun jucător al competiției, el adjudecîndu-și și titlul de golgheter, cu 10 goluri marcate. Septuplul câștigător al Balonului de Aur este printre favoriți la cucerirea acestui trofeu individual și pentru sezonul 2022/2023, după ce a cucerit cu naționala Argentinei Cupa Mondială.