CFR, victorie dramatică în derby-ul Clujului

CFR a câștigat derby-ul orașului Cluj-Napoca în etapa a 6-a a Superligii românești de fotbal. Formația condusă de italianul Andrea Mandorlini a învins-o în deplasare cu 4:3 pe concitadina Universitatea, deși a fost condusă pe tabela de marcaj.

Fotbal Club CFR 1907 CLUJ
Sursa: Fotbal Club CFR 1907 CLUJ

"Șepcile roșii" au început foarte bine jocul și aveau 2:0 în minutul 39 după o frumoasă "la dopietta" realizată de Ianis Stoica.

CFR-ul a redus din handicap în finalul primei reprize, prin nigerianul Philip Otele. După pauză formația antrenată de Andrea Mandorlini a mai înscris de două ori prin congolezul Durel Avounou și prin albanezul Arlind Ajeti, răsturnârd scorul la 3:2.

''U'' Cluj a găsit resurse să egaleze prin Dan Nistor în minutul 78 din penalty. Totuși, oaspeții au marcat golul victoriei prin spaniolul Jefte Betancor în minutul 82 cu un șut din marginea careului.

"Pentru mine n-a fost frumos meciul. Mă gândeam cu toată seriozitatea că o să ajung la demență, la Alzheimer, e greu tare să mai joc fotbal, 100% o să vorbesc cu nevasta. E greu să mai joc, țip încontinuu.", a declarat Alexandru Chipciu, fotbalist ''U'' Cluj

După această victorie, CFR Cluj a urcat pe locul 4 în clasament cu 10 puncte la activ. Concitadina Universitatea, cu 6 puncte, a coborât pe locul 12, la egalitate cu Farul și FC Universitatea-1948 Craiova.