Sheriff Tiraspol s-a calificat în faza grupelor Ligii Europei

Sheriff Tiraspol s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în faza grupelor Ligii Europei, a doua competiție valorică inter-cluburi din Europa. Campioana Republicii Moldova a repetat performanța de anul trecut după ce a învins-o pe Ki Klaksvik din Insulele Feroe în manșa secundă a play-off-ului competiției.

FC Sheriff
Sursa: FC Sheriff

După ce în meciul tur cele două formații au remizat, scor 1-1, Sheriff s-a impus în meciul jucat la Tiraspol cu scorul de 2-1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 16 prin Luvannor Henrique, care a înscris din penalty. Feroezii au egalat în minutul 34 prin Luc Kassi. Sheriff a dat lovitura în ultimul sfert de oră al partidei. Armel Zohouri a înscris golul victoriei și implicit cel al calificării.

Sheriff Tiraspol își va afla adversarii din faza grupelor Ligii Europei vineri după amiază.