Tenismena Sorana Cîrstea a fost eliminată de la US Open

Visul frumos s-a încheiat. Tenismena româncă Sorana Cîrstea a ratat calificarea în semifinale la US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului.

Cîrstea a fost învinsă în două seturi, scor 0:6, 3:6 de cehoaica Karolina Muchova, într-o partidă ce a durat o oră și 37 de minute. Sorana pleacă de la New York cu un bonus de performanță în valoare de 455 de mii de dolari și 430 de puncte în clasamentul mondial al tenisului feminin.

"Ca scor pare că am obținut o victorie facilă, însă nu este deloc așa. Fiecare partidă este diferită și are un istoric aparte. Trebuie să joc și mai bine pentru a ajunge în finală. ", a menționat Karolina Muchova

Karolina Muchova va disputa prima sa semifinală la Flushing Meadows în fața americancei Coco Gauff, care a dispus, tot în două seturi, de Elena Ostapenko din Letonia.

Pe tabloul masculin, sârbul Novak Djokovic s-a calificat în semifinale după ce s-a impus în trei seturi, scor 6:1, 6:4, 6:4, în fața americanului Taylor Fritz. Djokovic, care va reveni în fotoliul de lider al clasamentului ATP începând de luni, a acces pentru 47-a oară în cariera sa în penultimul act al unei competiții de Mare Șlem, stabilind astfel un nou record în circuitul masculin.

"Nole" l-a depășit cu această ocazie pe elvețianul Roger Federer, care a atins de 46 de ori semifinalele la turnee de Grand Șlem.

"Am încercat să demonstrez cel mai bun tenis al meu. Am jucat și pentru spectatorii care și-au cumpărat bilete și nu puteam să-i dezamăgesc.", a declarat Novak Djokovic

Următorul adversar al lui Novak Djokovic va fi un alt american, Ben Shelton, care l-a eliminat, după patru seturi, pe compatriotul său Frances Tiafoe. La 20 de ani, Shelton dispută primul său sezon complet în circuitul ATP și a efectuat prima sa deplasare în afara Statelor Unite în luna ianuarie, când a atins sferturile de finală la Australian Open.