"Tricolorii" au remizat cu Austria

Echipa națională de fotbal a Republicii Moldova a terminat la egalitate meciul amical cu Austria. Partida jucată la Linz s-a încheiat cu scorul de 1-1.

fmf.md
Sursa: fmf.md

"Tricolorii" au început cât se poate de bine meciul. Decarul Vitalie Damașcan a deschis scorul în minutul 3 după ce a profitat din plin de o greșeală a portarului advers Daniel Bachmann.

Gazdele au egalat după pauză. Michael Gregoritsch a înscris în minutul 50. Austriecii au forțat victoria, însă nu și-au fructificat numeroasele ocazii.

După meciul cu Austria, discipolii lui Sergiu Cleșcenco au programat meciul cu reprezentativa Insulelor Feroe. Partida va conta pentru preliminariile Campionatului European din 2024 și se va disputa la Torshavn pe 10 septembrie.

După 4 meciuri jucate în preliminarii, Republica Moldova este pe locul 4 în grupa E cu 5 puncte la activ. Reprezentativa Insulelor Feroe este pe ultimul loc cu doar 1 punct acumulat.