Djokovic, campion la US Open

Tenismanul sârb Novak Djokovic a câștigat US Open, după ce l-a învins în finală pe Daniil Medvedev, cu scorul de 6:3, 7:6, 6:3. Nole a ajuns la 24 de trofee de Mare Șlem și a egalat recordul absolut deținut de australianca Margaret Court. Medvedev, jucător care evoluează sub drapel neutru, a pierdut în trei ore și 17 minute.

La scurt timp după finala, Djokovic și-a dat jos tricoul de joc și s-a îmbrăcat cu unul pe a cărui verso era imprimată o poză cu el și regretatul Kobe Bryant, lângă care era inscripția „Mamba forever".

"De fiecare dat când câștig un turneu de Mare Șlem spun că îmi trăiesc visul din copilărie, acela de a evolua și concura la cel mai înalt nivel. Nimeni nu a jucat tenis în familia mea, eu însă am ales această cale ce m-a făcut faimos." a spus Djokovic după finală.

Pentru Djokovic acesta a fost al patrulea trofeu cucerit la Flushing Meadows după cele din 2011, 2015 și 2018. "Nole" a fost provocat de reporterul ESPN să cânte o melodie celebră a lui Frank Sinatra, "My Way". Sârbul nu a stat pe gânduri și a cântat o strofă.

La 36 de ani, Djokovic redevine lider al clasamentului ATP și va ajunge la 390 de săptămâni pe prima poziție a ierarhiei mondiale, ducând mai departe recordul pe care îl deținea.