Halterofilul Marin Robu, medalie de argint la Mondiale

Moldoveanul Marin Robu a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial de haltere din Arabia Saudită. Sportivul originar din Nisporeni a concurat în categoria de 89 de kilograme și a reușit să urce pe treapta a doua a podiumului la proba smuls.

Robu și-a asigurat argintul după ce a ridicat 173 de kilograme. La proba aruncat, halterofilul moldovean s-a clasat pe locul 9 cu rezultaul de 197 de kilograme. La total, Marin s-a clasat pe locul 6.

Campionatul Mondial de Hatere se desfășoară în perioada 4-17 septembrie în capitala Arabiei Saudite, Er-Riad, iar Republica Moldova este reprezentată la turneu de patru sportivi.

Competiția din Orientul Mijlociu este primul turneu care va conta pentru calificarea la Olimpiadă.