Faza grupelor Ligii Campionilor a început cu meciuri spectaculoase! Favoritele au debutat cu victorii

Fază memorabilă într-unul din meciurile de aseară, jucate în Liga Campionilor. Pe "Stadio Olimpico" din capitala Italiei, Lazio Roma și Atletico Madrid au remizat, scor 1:1, într-un meci din grupa E, iar eroul partidei a fost portarul lazialilor Ivan Provedel.

uefa.com
Sursa: uefa.com

Oaspeții deschiseseră scorul în minutul 31, prin Pablo Barrios, dar italienii au egalat la ultima fază, chiar ultima secundă, în minutul 90+5. Provedel a urcat în careu la un corner al lui Lazio.

Mingea a fost respinsă, dar a ajuns la Luis Alberto. Acesta a centrat în careu, unde Provedel s-a demarcat excelent și a plasat o lovitură de cap imparabilă pentru colegul său din poarta lui Atletico, slovenul Jan Oblak.

Într-o altă partidă din aceeași grupă, Feyenoord Roterdam a învins pe teren propriu pe Celtic Glasgow cu scorul de 2:0. În grupa F, Paris Saint-Germain a câștigat cu scorul de 2:0 partida cu Borussia Dortmund. Kilian Mbappe și Așraf Hakimi au adus victoria trupei lui Luis Enrique în repriza a doua.

În cealaltă partidă a grupei F, deși pornea ca favorită certă la victorie, AC Milan nu a putut să înfrângă rezistența lui Newcastle United. Confruntarea de pe San Siro s-a încheiat cu scorul alb de 0:0.

Deținătoarea trofeului Ligii Campionilor, formația engleză Manchester City, a debutat cu victorie convingătoare în noua ediție a competiției! Într-o partidă din prima etapă a grupei G "citadinii" lui Pep Guardiola au învins campioana Serbiei, Țrvena Zvezda Belgrad, cu scorul de 3:1, deși la pauză a fost condusă cu 0:1.

Oaspeții au intrat în avantaj pe finalul primei reprize prin golul ghanezului Osman Bukari, însă gazdele au revenit decise de la vestiare și au egalat aproape imediat. Julian Alvarez a marcat la două minute de la reluarea meciului. Peste un sfert de oră, argentinianul a recidivat, aducându-i pe englezi la conducere. Spaniolul Rodri a stabilit scorul final în minutul 73.

"E frumos că am reușit să revenim după ce am fost conduși cu 0:1. După ce am realizat "marea triplă" în sezonul trecut, poate aveam nevoie de un duș rece. Acesta a venit la timp și noi am demonstra că putem să ne revenim.", a declarat Josep Guardiola, antrenor Manchester City

În celălalt meci al grupei G, formația germană RB Leipzig a învins în deplasare campioana Elveției, Young Boys Berna, cu același scor de 3:1. FC Barcelona a debutat - la fel, cu victorie - în aceeaș grupă. Catalanii au învins fără drept de apel campioana Belgiei, Royal Anver, cu scorul de 5:0. Gazdele aveau deja un avantaj de 3 goluri încă la pauză după ce au marcat Joao Felix și Robert Lewandowski, iar Jelle Bataille și-a dat autogol. În repriza secundă, Gavi și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, iar Joao Felix a înscris al doilea său gol.

"Văd jucătorii dăruindu-se pe teren. Cred că atacăm mult mai bine decât în sezonul trecut. Asta e diferența. Acum fotbaliștii au înțeles asta. Trecem printr-un moment foarte bun, dar trebuie să avem continuitate.", a menționat Xavi Hernandez, antrenor FC Barcelona

În celălalt meci al grupei H, FC Porto s-a impus la Hamburg în fața formației ucrainene Șahtar Donețk cu scorul de 3:1.