Spectacol fotbalistic total în prima etapă a fazei grupelor Ligii Campionilor! Bayern Munchen a învins pe Manchester United

Spectacol fotbalistic total în prima etapă a fazei grupelor Ligii Campionilor! Bayern Munchen și Manchester United au oferit un adevărat recital pe stadionul "Allianz Arena" din orașul bavarez. Meciul s-a încheiat cu un scor de hochei, gazdele impunându-se cu 4:3.

Formația germană a început mai bine partida, iar în minutul 28 a și deschis scorul prin Leroy Sane, după gafă a portarului Andre Onana. Patru minute mai târziu, Bayern și-a dublat avantajul prin Serge Gnabry.

Repriza secundă a început perfect pentru oaspeți, care au redus din handicap prin danezul Rasmus Hojlund. Bayern a replicat aproape instantaneu, după câteva minute Harry Kane înscriind din penalty.

Finalul meciului a fost tensionat. Speranțele clubului englez s-au reaprins în minutul 88, când brazilianul Casemiro a marcat pentru 2:3, însă totul a fost doar o iluzie. În prelungiri, puștiul francez de la Bayern, Mathys Tel, a refăcut diferența de două goluri, 4:2.

Spre cinstea lor, „diavolii roșii" nu au renunțat, iar Casemiro și-a mai trecut în cont un gol, cel de 3:4, dar Manchester United nu a mai avut timp de mai multe.

În celălalt meci al grupei A, Galatasaray Istanbul a remizat pe teren propriu cu FC Copenhaga, scor 2:2, după ce a fost condusă cu 0:2. Gazdele au jucat în superioritate numerică din minutul 73, și, pe final, au izbutit să evite înfrângerea. Galatasaray a înscris de două ori într-un interval de doar două minute prin Boey și Tete.

În grupa B, Arsenal Londra nu a avut nici o problemă în a se răfui pe teren propriu cu PSV Eindhoven. "Tunarii" s-au impus fără drept de apel cu scorul de 4:0. Pentru gazde au marcat Bukayo Saka, Leandro Trossard, Gabriel Jesus și Martin Odegaard. În aceeași grupă, FC Sevilla a remizat cu formația franceză Racing Lens, scor 1:1.

Finalista ediției trecute a Ligii Campionilor, Internazionale Milano, a început șovăitor o nouă aventură în cea mai tare competiție inter-cluburi din Europa. "Nerazzurii" au avut o restație neconvingătoare și au remizat cu Real Sociedad, în deplasare, la San Sebastian, scor 1:1, salvându-se de la înfrângere abia pe final.

Gazdele au marcat chiar în minutul 4 prin Brais Mendez și au condus până în minutul 88. Atunci, Inter-ul a smuls un punct, înscriind prin campionul mondial, argentinianul Lautaro Martinez. În celeălat meci al grupei, Benfica Lisabona a pierdut surprinzător meciul de pe teren propriu cu gruparea austriacă FC Salzburg, scor 0:2.

Real Madrid a obținut o victorie chinuită în prima etapă a fazei grupelor. "Los Blancos" s-a impus pe teren propriu în fața formației Union Berlin cu scorul de 1:0, însă a înscris golul victoriei abia în cel de-al patrulea și penultimul minut de prelungiri prin vedeta emergentă Jude Bellingham.

Tot în grupa C, Napoli Calcio, campioana Italiei, a învins în deplasare formația portugheză Sporting Clube de Braga cu scorul de 2:1.