Sheriff s-a impus în marele meci cu Zimbru

Sheriff Tiraspol a câștigat clasicul fotbalului moldovenesc. "Galben-negrii" s-au impus pe terenul rivalei istorice Zimbru Chișinău cu scorul de 1:0. În fața a peste 7.000 de spectatori, jucătorul din Insulele Capului Verde Joao Paulo a înscris singurul gol al partidei în minutul 20. Acesta a fructificat o centare a camerunezului Jerome Ngom Mbekeli.

fc-sheriff.com
Sursa: fc-sheriff.com

Viespile își puteau dubla avantajul în finalul primei reprize. Brazilianul Luvannor Henrique a trimis din câțiva metri pe lângă poarta lui Nicolae Cebotari. Sheriff-ul putea înscrie și în prelungirile meciului. Pe contraatac, nigerianul David Ankiye a trimis balonul în bară. Imediat după fluierul de final al arbitrului Daniel Luca, suporterii au intrat în teren pentru a-și face poze cu favoriții.

"Trebuia să mai marcăm alte 2-3 goluri, însă până la urmă este important că am învins. Când încerci să marchezi pe final de meci, atunci îți asumi anumite riscuri." a declarat antrenorul Sheriff-ului, Roberto Bordin.

"Am făcut tot posibiul să jucăm ofensiv. Din păcate am luat un gol copilăresc după o pasă de 40 de metri. Știm că Sheriff este o echipă care combină, iar noi am riscat." a spus antrenorul echipei Zimbru, Lilian Popescu.

După această victorie, Sheriff a acumulat 15 puncte, exact câte are și liderul Milsami Orhei. În această rundă, "vulturii roșii" au repurtat o victorie volitivă în fața formației Spartanii Selemet, scor 2:1. Orheienii au marcat golul victoriei în minutul 85 prin Vladislav Zavalișca.

În clasamentul Superligii moldovenești de fotbal Zimbru este pe locul 3 cu 12 puncte, la egalitate cu Petrocub Hâncești.

În această etapă, formația condusă de pe tanca tehnică de Andrei Martin a zdrobit în deplasare pe CSF Bălți, scor 4:0.