Albania, lider în grupa E din preliminariile Campionatului European de fotbal din 2024

Echipa națională a Albaniei și-a consolidat poziția de lider în grupa E din preliminariile Campionatului European de fotbal din 2024, grupă din care face parte și reprezentativa Republicii Moldova. Selecționata pregătită de brazilianul Silvinho a învins, acasă, Cehia, fără drept de apel, scor 3:0.

Jasir Asani și Taulant Seferi de două ori au înscris pentru gazde. Cehia a jucat în inferioritate numerică încă din finalul primei reprize. Mojmir Chytil, de la clubul Slavia Praga, cel care a marcat de două ori în poarta Sheriff-ului în faza grupelor Ligii Europei, a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Echipa națională a Poloniei a depășit Republica Moldova în clasamentul grupei după victoria de cu Insulele Feroe. Polonezii, cu un nou selecționer pe banca tehnică, s-au impus în deplasare cu 2:0. Sebastian Szymanski și Adam Buksa au înscris câte un gol în fiecare repriză.

Așadar, Albania este liderul grupei cu 13 puncte, iar Polonia - pe locul secund cu 9. Cehia și Republica Moldova au câte 8 puncte la activ, dar și câte un meci mai puțin disputat. Insulele Feroe e codașa clasametnului cu doar un punct.

Echipa națională a Republicii Moldova va juca următorul meci cu Polonia la Varșovia. Partida se va disputa duminică, 15 octombrie, de la ora 21 și 45 de minute, și va fi transmis în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.