Meciuri dramatice în Liga Campionilor

Într-o partidă din grupa A, Manchester United a câștigat cu emoții pe Old Trafford în fața campioanei Danemarcei FC Copenhaga, scor 1-0. Artizanii victoriei „diavolilor roșii” au fost doi jucători contestați în acest sezon.

goal.com
Sursa: goal.com

Fundașul Harry Maguire a marcat golul gazdelor în minutul 72, iar portarul camerunez Andre Onana a parat un penalty, executat de Jordan Larsson la ultima fază a partidei.

„Este un portar cu personalitate. Noi știm că Andre ne poate salva în momentele critice. A demonstrat-o și în campionat, iar acum și-a demonstrat calitățile în ultimile minute.” a declarat după meci antrenorul echipei engleze, Erik ten Hag.

Echipa antrenată de Ten Hag a obținut primele puncte în grupa A și păstrează speranțe de a se califica mai departe.

În cealaltă partidă a grupei A, Bayern Munchen a învins în deplasare pe Galatasaray Istanbul cu scorul de 3-1 și a ajuns la 16 victorii consecutive în faza grupelor celei mai tari competiții inter-cluburi din Europa. Bavarezii au deschis scorul în minutul 8 prin Kingsley Coman, dar campioana Turciei a restabilit egalitatea în minutul 30, când argentinianul Mauro Icardi a transformat un penalty. În repriza a doua, Harry Kane și Jamal Musiala au marcat golurile ce au făcut diferența pe tabela de marcaj.

Bayern Munchen are trei victorii din tot atâtea partide Ddisputate, iar un succes în fața Galatei pe teren propriu, le asigură bavarezilor califIcarea în play-off.

În grupa B, Arsenal Londra a câștigat cu 2-1 pe terenul formației FC Sevilla. Tunarii au marcat prin brazilienii Gabriel Martinelli și Gabriel Jesus. Pentru andaluzi a înscris fundașul sârb Nemanja Gudelj.

"Sunt bucuros pentru faptul că Gabriel Jesus a marcat în acest meci. Și-a adus contribuția la victoria noastră. Am venit aici cu un singur scop, acela de a câștiga. Suntem pe primul loc în grupă, și totul depinde doar de noi." a afirmat antrenorul lui Arsenal, Mikel Arteta.

Într-un alt meci din grupa B, unul arbitrat de românul Radu Petrescu, Racing Club Lens a remizat pe teren propriu cu PSV Eindhoven, scor 1-1. Vicecampioana Țărilor de Jos a deschis scorul prin Johan Bakayoko în minutul 55, dar vicecampioana Franței a egalat zece minute mai târziu prin Elye Wahi.