Demian, medalie de argint la Mondialele „sub 23 de ani”

Luptătorul de stil liber Ion Demian a cucerit prima medalie pentru Republica Moldova la Campionatele Mondiale destinate sportivilor de până la 23 de ani, care se desfășoară în capitala Albaniei, orașul Tirana. Demian a obținut „argintul” în concursul categoriei de greutate de până 92 de kilograme.

uww.org
Sursa: uww.org

Moldoveanul i-a învins pe Denis Sahaliuk din Ucraina, Nurdaulet Bekenov din Kazahstan, Abduljalil Șabanov din Azerbaidjan și Andro Margișvili din Georgia, iar în finală a cedat la limită în fața turcului Muhammed Gimri, scor 3-4. Acesta a devenit primul luptător din Turcia care cucerește medalia de aur la lupte libere la un Mondial "sub 23 de ani".

Un alt luptător moldovean, Ivan Ichizli, a fost la un pas de medalia de bronz în concursul categoriei de greuate de până la 86 de kilograme. El a cedat în finala mică în fața lui Arslan Bagaev, un sportiv din Rusia care evoluează sub steag neutru.