Sheriff Tiraspol a remizat cu FC Servette Geneva în faza grupelor Ligii Europei

Sheriff Tiraspol a obținut, în sfârșit, primul punct în faza grupelor Ligii Europei! Campioana Republicii Moldova a remizat pe teren propriu cu FC Servette Geneva, scor 1-1.

Echipa oaspete a fost cea care a marcat prima. Francezul Enzo Crivelli a înscris la finalul primei reprize. Sheriff a forțat egalarea după pauză și a reușit până la urmă. În minutul 80, nigerianul David Ankeye a înscris golul egalizator.

Sheriff a putut smulge victoria în prelungiri, însă Jerome Ngom Mbekeli a ratat o ocazie uriașă. Camerunezul a scăpat singur cu portarul, dar a tras mult peste poartă.

În celălalt meci al grupei G, AS Roma a învins pe teren propriu Slavia Praga cu 2-0. După trei etape disputate, echipa italiană este lider cu 9 puncte, iar Slavia este pe locul secund cu 6 puncte. FC Servette și Sheriff sunt pe locurile 3 și 4 cu câte un punct acumulat.

Sheriff Tiraspol va disputa următorul meci din faza grupelor Ligii Europei tot cu FC Servette. Partida e programată pentru 9 noiembrie la Geneva cu începere de la ora 19:45.