„Springboks” au scris istorie la Mondialul de rugby

Echipa națională de rugby masculin a Africii de Sud a devenit cea mai titrată selecționată din lume, cucerind pentru a patra oară Cupa Mondială. "Springboks" au învins reprezentativa similară a Noii Zeelande într-o finală dramatică pe Stade de France cu scorul de 12-11.

reuters.com
Sursa: reuters.com

Africa de Sud a dominat prima repriză și a beneficiat de patru lovituri de pedeapsă, toate transformate de Handre Pollard.

Neo-zeelandezii au primit o lovitură în minutul 27, atunci când căpitanul Sam Cane a fost eliminat pentru joc periculos. Chiar și așa, în repriza secundă, "All Blacks" au înscris singurul eseu al meciului, prin Beauden Barrett, și s-au apropiat la doar un punct de echipa adversă. Ulterior, ei puteau trece în avantaj, însă Jordie Barrett a ratat o lovitură de pedeapsă. Astfel, Africa de Sud și-a apărat titlul cucerit în 2019.

"Este o onoare incredibilă să joci în această echipă. Ultimele meciuri au fost într-adevăr foarte grele. Partidele din sferturi, semifinale și finală le-am câștigat la un punct diferență." a spus după meci jucătorul sud-african Pieter-Steph du Toit.

"Felicitări echipei Africii de Sud. Au cucerit două titluri la rând, au fost fantastici. Au avut un drum infernal până în finală." a afirmat căpitanul naționalei Noii Zeelande, Sam Cane.

Noua Zeelandă rămâne cu trei Cupe Mondiale în palmares.