„Tricolorele” au scăpat victoria printre degete

Echipa națională de fotbal feminin a Republicii Moldova a ratat incredibil prima victorie într-un meci oficial după o pauză de 4 ani. „Tricolorele” au remizat cu reprezentativa similară a Letoniei, scor 3:3, într-o partidă din cadrul Ligii Națiunilor UEFA.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Pe stadionul Zimbru din capitală, Felicia Guțu a deschis scorul în minutul 29 și "tricolorele" au intrat la cabine conducând cu 1:0. La 4 minute de la reluare letonele au egalat prin Karlina Miksone a egalat. Peste alte 4 minute Nadejda Colesnicenco a înscris din nou pentru echipa noastră și a readus-o în avantaj. Letonia a rămas în inferioritate numerică în minutul 74, atunci când Sofija Garancia a fost eliminată. Și tot peste 4 minute, Veronica Cojuhari a marcat pentru 3:1.

În minutul 82, și echipa noastră a rămas cu efectivul incomplet, fără o jucătoare în teren, iar efectele au fost devastatoare. Daniela Mardari a primit al doilea cartonaș galben, fiind eliminată, și "tricolorele" au intrat în vrie: Karlina Miksone a marcat pentru 2:3 în primul minut al timpului adițional, iar Sandra Voitane a egalat în cel de-al șaptelea.

Este primul punct acumulat de echipa noastră națională de fotbal feminin în Liga Națiunilor. Clasamentul grupei întâi din Liga C este condus de Malta, cu 12 puncte. Letonia are 7 puncte, iar Andorra - 3.