Sheriff a învins pe Milsami, iar Zimbru a dispus de CSF Bălți

Sheriff Tiraspol a câștigat derby-ul etapei a 11-a a Super Ligii moldovenești de fotbal și a luat o opțiune importantă de a încheia sezonul regular pe primul loc. "Viespile" au învins pe Milsami Orhei cu scorul de 2:1.

FC Sheriff
Sursa: FC Sheriff

Nigerianul David Ankeye a deshis scorul în minutul 32, iar camerunezul Jerome Ngom Mbekeli a dublat avantajul formației sale în minutul 48.

"Vulturii roșii" au redus din handicap în minutul 90+4 prin atacantul din Mali Mamadou Camara, însă nu au mai avut timp să forțeze egalarea.

După această victorie, Sheriff-ul are un avans de 4 puncte față de a doua clasată Zimbru Chișinău, cînd până la finalul sezonului regular au mai rămas 3 etape, iar cele două formații urmează să se întâlneasca într-un meci direct la Tiraspol. În etapa a ??? ... Zimbru a învins în deplasare pe CSF Bălți cu scorul de 1:0. Mărin Căruntu a adus victoria "galben-verzilor" în minutul 53.

"A fost un meci în care ambele echipe puteau câștiga. Noi am avut mai multe ocazii în prima repriză. ", a declarat Lilian Popescu

"În pauză am schimbat tactica. În repriza a doua am jucat mult mai bine. Nu cred că am fost mai buni, însă nu am meritat să pierdem.", a menționat Veaceslav Rusnac

În alte două partide ale etapei a 11-a, Petrocub Hâncești a surclasat pe FC Florești cu 6:0, iar Dacia-Buiucani Chișinău și Spartanii Sportul Selemet au remizat, scor 1:1.