Performanță uriașă a boxerului Vasile Cebotari

Boxerul moldovean Vasile Cebotari a devenit campion european de tineret „sub 22 de ani”. Compatriotul nostru a cucerit medalia de aur la competiția desfășurată în orașul Budva din Muntenegru.

Cebotari a evoluat în categoria de greutate de până la 71 de kilograme. În drum spre finală el i-a învins pe portughezul Bernardo Alves Barata-Freitas, croatul Kresimir Knezevici și sârbul Jovan Nikolici. În finală, Cebotari s-a impus în fața spaniolului Frank Martinez Bernad.

O evoluție meritorie a avut la Campionatele Europene și pugilista Daria Cozorez. Ea a obținut medalia de argint în concursul categoriei de greutate de peste 81 de kilograme. În finală, Cozorez a cedat în fața Mariei Kucimanova, care a evoluat sub steag neutru.

Alți doi boxeri, Mihai Porumbac și Nicolae Burdiuja, au cucerit medalii de bronz în categoriile de greutate de până la 48 de kilograme și, respectiv, peste 92 de kilograme.

La Europenele de box pentru tineret "sub 22 de ani" au evoluat peste 300 de sportivi din 32 de țări.