Eșec rușinos al tinerilor „tricolori”

Înfrângere rușinoasă pentru echipa națională de tineret „sub 21 de ani” a Republicii Moldova. Tinerii „tricolori” au pierdut cu 1:2 în fața Gibraltarului într-un meci din grupa C a preliminariilor Campionatului European din 2025.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Oaspeții au beneficiat de un penalty în minutul 29. Fundașul Iurie Iovu a pierdut un balon în duelul cu atacantul Dylan Borge, ultimul a scăpat spre poarta lui Silviu Șmalenea, iar goalkeperul a faultat. Același Borge a deschis scorul cu un șut plasat. Situația discipolilor lui Ștefan Stoica a devenit disperată în minutul 57 când Tayler Carrington a marcat cu o lovitură de cap.

Oaspeții au mai beneficiat de o lovitură de la 11 metri în minutul 66, iar de data aceasta, Dylan Borge a trimis balonul peste poartă. Imediat, Stoica i-a trimis în teren pe Vladimir Fratea și Sergiu Mișcov, iar ultimul a redus din handicap în minutul 80. Tinerii „tricolori" au luat cu asalt poarta lui Bradley Avellano, însă nu au izbutit să restabilească egalitatea și au suferit a patra înfrângere în această campanie preliminară.

„Toată săptămâna le-am explicat că trebuie să ținem de scorul 0:0, pentru că pe final vom avea foarte multe ocazii și vom marca. Nu s-a întâmplat deloc așa. Chiar dacă este tot Gibraltar, nu este echipa din tur. Atunci am întâlnit o echipă accesibilă.” a declarat după meci selecționerul Ștefan Stoica.

După această înfrângere, echipa de tineret "sub 21 de ani" a Republicii Moldova se află pe locul 4 în grupa C cu 6 puncte la activ. Tinerii "tricolori" vor susține următorul meci din preliminariile EURO 2025 pe 25 martie, pe teren propriu în compania reprezentativei Țărilor de Jos.